Prezentacja w celach poglądowych.
Prosimy o nieudostępnianie tej treści.

Widok na oceany

Ewa Doroszenko: fotografia, rzeźba fotograficzna i wideo.
Jacek Doroszenko: muzyka i instalacja dźwiękowa

Audiowizualny projekt Ewy i Jacka Doroszenko składa się z serii fotografii, obiektów fotograficznych, prac wideo oraz instalacji dźwiękowych. Poszczególne prace realizowane były podczas rezydencji artystycznych w Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, The island-resignified Lefkada w Grecji, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie oraz w Warszawie w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt opiera się na spostrzeżeniach dotyczących relacji pomiędzy współczesnym podróżującym a otaczającym go krajobrazem naturalnym. Artyści kontynuują dotychczasową drogę twórczą, konsekwentnie eksplorując sferę wizualną i dźwiękową. Wykształceni jako malarze, artyści zacierają granice pomiędzy mediami – rozwijają swoje koncepcje w formie wieloelementowych realizacji wymykających się prostej kategoryzacji.

Najnowsze prace dotyczą podróży online, które stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki, a w obliczu trwającej pandemii są jedyną, w pełni bezpieczną formą podróżowania. Przy pomocy Google Street View, popularnych gier komputerowych, przewodników turystycznych i innych internetowych źródeł, artyści badają, w jaki sposób współczesna kultura cyfrowa zmienia naszą percepcję krajobrazu naturalnego. Zafascynowani nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i ich niewiarygodnym potencjałem kształtowania stylu życia, Ewa i Jacek Doroszenko próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób autentycznie uchwycić niezwykle bogaty dualizm fizycznego i wirtualnego życia, którego aktualnie doświadczamy.

W serii fotografii Ewa Doroszenko eksperymentuje z nowymi technologiami, starając się wypracować nowy rodzaj artystycznej ekspresji odpowiedni dla epoki cyfrowej. Tworzy obrazy budując wieloelementowe obiekty i fotografując je w formie martwej natury, a następnie zmieniając je na ekranie komputera poprzez wielokrotne interwencje. Fotografiom towarzyszy praca wideo w formie medytacji online z przewodnikiem ukazująca jeden ze sposobów osiągnięcia stanu wewnętrznej równowagi w erze przeładowania informacyjnego. Poprzez zwielokrotnione przetworzenia elementów wyodrębnionych ze światów realnych i wirtualnych, artyści dokumentują swoje offline i online doświadczenia podróżnicze.

Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 07
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 15
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 23
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 08
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 04
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 01
Jacek Doroszenko, Ewa Doroszenko - How to travel, Propaganda gallery 18

Ewa Doroszenko

warszawska artystka, która w swojej twórczości wykorzystuje współbrzmienie wielu mediów. W 2012 uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ewa Doroszenko jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019) oraz laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Competition for the Fait Gallery (2016), Young Lynxes Portfolio Competition – Contemporary Lynx (2018), DEBUTS 2018 – doc! photo magazine (2018), Debut – Lithuanian Photographers Association (2018). Ewa Doroszenko jest beneficjentką wielu programów rezydencyjnych, m.in. Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Del Bianco Fondazione we Włoszech, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Historic Centre of Athens, Vilnius Photography Gallery, MAH – Museum of Angra do Heroismo na Azorach, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, Fait Gallery w Brnie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, FIESP Cultural Center – Ruth Cardoso w Sao Paulo. Projekty Ewy Doroszenko publikowane były w magazynach takich jak Der Greif, NEO2, The Bosco Magazine, The Forumist, YET magazine, The Calvert Journal, Daily Serving, Metal, Flat Magazine, Musée Magazine, Fotoform, Postmedium, L’heliotrope, Detroit Center for Contemporary Photography, The World Photography Organisation.

www.ewa-doroszenko.com
www.instagram.com/ewadoroszenko

Jacek Doroszenko

absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor realizacji audiowizualnych, prac wideo, instalacji dźwiękowych i projektów internetowych. Jacek Doroszenko jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020, Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 oraz beneficjentem licznych programów rezydencyjnych, m.in. Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Del Bianco Fondazione we Włoszech, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Jacek Doroszenko prezentował swoje audiowizualne projekty na wielu wystawach, m.in. w Matadero Contemporary Art Center w Madrycie, FIESP Cultural Center Ruth Cardoso w Sao Paulo, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Galerii Propaganda w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, The Herbert Art Gallery i Museum w Coventry, Galerii Pauza w Krakowie, Galerii Jedna Dva Tři w Pradze, Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, Domu Krakowskim w Norymberdze, Pałacu Sztuki w Krakowie, Fait Gallery w Brnie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu, Historic Centre of Athens, Cidade das Artes w Rio de Janeiro. Kompozycje muzyczne Jacka Doroszenko zostały wydane w formie solowych albumów w wydawnictwach takich jak Time Released Sound (USA), Eilean Records (Francja), Audiobulb Records (Wielka Brytania).

www.doroszenko.com
www.instagram.com/jacek.doroszenko